Zalety automatycznych systemów nawadniania
Utrzymanie przydomowego ogródka w dobrym stanie wymaga ciągłego dbania o wszystkie rosnące w nim rośliny. Ważne będzie dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych, także w postaci nawozów, jak również skuteczne usuwanie chwastów czy stosowanie preparatów odstraszających szkodniki. Nie obejdzie się też bez zadbania o właściwe nasłonecznienie czy przycinanie gałęzi, jeżeli chodzi o drzewa i krzewy. Kluczową rolę będzie jednak odgrywało dostarczanie wody, która umożliwia zachodzenie wszystkich procesów życiowych od transportu związków chemicznych pobieranych z podłoża przez oddychanie czy fotosyntezę. Zarówno zapaleni ogrodnicy fascynujący się uprawą rozmaitych gatunków, jak i ci, którzy decydują się jedynie na pielęgnowanie trawnika i posadzenie kilku drzewek lub krzewów coraz częściej wybierają montaż systemu automatycznego nawadniania. Przekonajmy się, dlaczego warto to zrobić i sprawdźmy, jak działają takie instalacje.
Czemu warto zainwestować w system automatycznego podlewania?
Tradycyjne metody dostarczania roślinom dodatkowych ilości wody polegają na używaniu klasycznych konewek lub stosowaniu węży ogrodowych podłączonych do instalacji wodociągowej. W obu sytuacjach czynność ta jest jednak dość męcząca i mozolna, ponieważ wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, a często także znacznej dozy wysiłku fizycznego. Nawet w przypadku rozstawienia deszczownic trzeba co jakiś czas zmieniać ich pozycję oraz sprawdzać, czy podlewają odpowiedni obszar działki. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że najlepszą porą na nawadnianie jest wczesny ranek, gdy ziemia jest jeszcze chłodna, a temperatura na tyle niska, że woda nie będzie błyskawicznie parować i nie spowoduje u roślin szoku termicznego.
Jak działa automatyczne podlewanie?
Zautomatyzowany system podlewania to instalacja, która jest wyposażona w programowalny sterownik i uruchamiana samoczynnie we wcześniej wybranej porze i na określony czas. Bardziej złożone instalacje umożliwiają zróżnicowanie ilości wody docierającej do poszczególnych grup roślin. Często moduły elektroniczne pozwalają na tworzenie różnych harmonogramów na konkretne dni.