Komu powierzyć projektowanie systemu nawadniania?
Uprawa roślin niezależnie od tego, czy mają one charakter dekoracyjny, czy też ściśle użytkowy wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu. Wśród najważniejszych kwestii znajdzie się przede wszystkim dostarczanie im niezbędnych substancji odżywczych – w tym azotu, fosforu, potasu oraz mikroelementów np. siarki czy molibdenu – a także zadbanie o to, by miały one wystarczającą ilość wody, która nie tylko stanowi główny składnik ich komórek, ale jednocześnie jest niezbędna do podtrzymywania procesów życiowych, transportu koniecznych związków chemicznych z gleby oraz rozprowadzania jej po całej strukturze konkretnej rośliny. Dla uzyskiwania właściwych rezultatów potrzebne okaże się więc właściwe projektowanie systemu nawadniania. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
W jaki sposób można nawadniać rośliny?
Sposób nawadniania roślin musi być dobrze przemyślany. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z rozmaitych typów deszczownic przy większych terenach albo zraszaczy podających wodę na mniejszych obszarach. Proste instalacje tego rodzaju mogą powstawać przez doraźne rozkładanie węży i ustawianie urządzeń w odpowiednich miejscach. Coraz częściej są one jednak zastępowane systemami stałymi. Dzieje się tak zarówno przy dużych uprawach, jak i tam, gdzie w grę wchodzi podlewanie trawnika – w tym jednak przypadku często używa się zraszaczy wysuwanych. Alternatywą dla takich instalacji są linie kropelkowe, gdzie woda jest podawana bezpośrednio do miejsca, gdzie znajduje się system korzeniowy. Największą zaletą jest tu duża jej oszczędność m.in. przez ograniczenie parowania.
Kto może zaprojektować instalację nawadniającą?
System nawadniający powinien być dobrze dopasowany do konkretnego miejsca i jego specyfiki. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom, którzy nie tylko wybiorą odpowiedni osprzęt, ale też umieszczą go we właściwych punktach, gwarantując efektywność działania.