Jak prawidłowo wykonać montaż kropelkowego systemu nawadniania?
Uprawa roślin użytkowych i ozdobnych wymaga zapewnienia im optymalnych warunków do wzrostu. Poza właściwymi składnikami pokarmowymi znajdującymi się w podłożu oraz odpowiadającemu potrzebom konkretnego gatunku nasłonecznieniu i temperaturze kluczowym czynnikiem rozwoju okaże się dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Istnieje wiele sposobów jej dystrybucji, jednak do najbardziej efektywnych, oszczędnych i niezawodnych należą kropelkowe systemy nawadniania. Przekonajmy się, czym się charakteryzują i sprawdźmy, jak je przygotować.
Co trzeba wiedzieć o systemach nawadniania kropelkowego?
Nawadnianie kropelkowe pierwotnie stosowano w przypadku upraw pod osłonami w celu zoptymalizowania zużycia wody i obniżenia kosztów jej dystrybucji. Służyło także dopasowaniu podaży wody do potrzeb poszczególnych roślin, eliminując ryzyko ich „przelania”. Jego największą zaletą jest punktowe dostarczanie wody konkretnym roślinom, nie będzie ono jednak nadawało się do upraw powierzchniowych. Można z powodzeniem zastosować je w przypadku roślin jadalnych np. warzyw lub owocujących krzewów i ozdobnych, a zwłaszcza żywopłotów bądź cennych soliterów, stanowiących dekorację ogrodu. Warto pamiętać, że podawanie wody wprost do podłoża korzystnie wpływa na system korzeniowy, a także eliminuje ryzyko poparzenia liści i rozprzestrzeniania się grzybów.
Jak funkcjonują systemy nawadniania kropelkowego?
System nawadniania kropelkowego to linie rozprowadzające wodę – specjalne taśmy lub węże – wyposażone w kroplowniki, które są montowane w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. Całość stabilizuje się wbijanymi w podłoże szpilkami. Ustawia się je tak, by wylot znajdował się z boku, co eliminuje ryzyko zanieczyszczania się otworów. System jest zasilany klasycznymi wężami rozprowadzającymi wodę i działa przy bardzo niskim ciśnieniu. Daje też duże możliwości automatyzacyjne przy użyciu odpowiednich sterowników i elektrozaworów.