4 konsekwencje niedoboru wody w ogrodzie
Może się wydawać, że podlewanie to jeden z najprostszych zabiegów, jakie wykonuje się w ogrodzie. Tymczasem to właśnie nieodpowiednie nawodnienie jest jedną z częstszych przyczyn problemów nie tylko z trudną i wymagającą roślinnością, ale nawet zwykłym trawnikiem. Woda jest niezbędna dla roślin — decyduje o ich życiu, rozwoju i kondycji. W tym wpisie przedstawiamy 4 najważniejsze konsekwencje niedoboru wody w ogrodzie.
- Gorszy rozwój roślin. Istnieją rośliny sucholubne, jednak zdecydowanie więcej gatunków (w tym przede wszystkim gatunki ozdobne) docenia wilgotne podłoże. Zbyt suche podłoże w początkowych etapach nie musi jednak oznaczać, że rośliny od razu zemrą. Jednak nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do tego, że będą się gorzej rozwijać. W konsekwencji ogrodnik zauważy słabszy wzrost oraz brak kwiatów czy owoców.
- Mniej składników pokarmowych w glebie. Przesuszona gleba jest uboga w składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Oprócz tego bez prawidłowego nawodnienia ziemi transport niektórych składników odżywczych może być utrudniony. Przy niedoborze wody rośliny staną się nie tylko przesuszone, ale i nieprawidłowe odżywianie.
- Roślinność bardziej podatna na choroby. Rośliny nieprawidłowo nawodnione i słabo odżywione będą zdecydowanie bardziej podatne na choroby.
- Brak wody oznacza śmierć dla roślin. Opisane wyżej konsekwencje niedoboru wody w ogrodzie nie są jeszcze skrajne. W każdym z przypadków można podjąć stosowne działania, mające na celu ratowanie roślin, np. poprzez sukcesywne podlewanie, dostarczanie niezbędnych składników odżywczych czy leczenie chorób. Gdy jednak całkowicie zaniechasz nawadniania gleby, w końcu roślinność obumrze, poczynając od najbardziej wrażliwych gatunków. Oczywiście można liczyć na opady, jednak podczas upalnych miesięcy letnich sam deszcz może okazać się niewystarczający.
Jak w łatwy sposób zadbać o prawidłowe nawodnienie ogrodu?
O ile rośliny na tarasie, balkonie lub w małych ogródkach z powodzeniem można podlewać z użyciem zwykłej konewki czy węża ogrodowego, o tyle w przypadku średnich i dużych ogrodów te metody mogą okazać się nie tylko niskowydajne i mało oszczędne, ale i wymagające sporo czasu i wysiłku. Dlatego też warto rozważyć zastosowanie odpowiednio dobranego systemu nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu. Projektowaniem, produkcją i sprzedażą tego typu instalacji zajmuje się nasza firma. Dostarczamy dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, które zdecydowanie ułatwiają pielęgnację ogrodu. Dzięki systemowi nawadniania zawsze będziesz mieć pewność, że rośliny będą miały dostarczoną odpowiednią ilość wody i będą się prawidłowo rozwijać.